igk
Az igeszemllet
Lnyeges ismertetjegy az orosz igeragozsban az igeszemllet, amely azt fejezi ki, hogy egy cselekvs folyamatos vagy befejezett (egy mr lezrult esemny). Br a szlv nyelvek igeszemlletrl sok vita folyik, itt hasonl megklnbztetsrl van sz, mint az angol -ing vg igk (folyamatos) s a tbbi angol igealakok kzti megklnbztets, br az angol s az orosz folyamatos/befejezett szemllet sokszor eltr a kt nyelvben. A nmet nyelvben pldul – sprechen (folyamatos) s sagen – (befejezett) esetben szintn beszlhetnk igeszemlletrl (bizonyos rtelemben).
A befejezett igealakot az albbiak szerint kpezzk:
a folyamatos ighez kapcsolt igektvel (делать (F) – сделать (B))
tvltozssal (pldul пoнять (B) – пoнимать (F))
ritkn egy teljesen ms igvel (pldul брать (F) – взять (B))
A сделать a befejezett alakja (ang. did/has done ) s a делать a folyamatos alakja (ang. be doing ) a magyar "tesz, csinl" ignek.
Az igeidk
Az igeragozs hrom idt (jelen, mlt, jv) ismer. Az igemdok kzl a felszlt md paradigmja (eltren pldul a magyartl) csak msodik szemly formt ismer. Az igk zme kt, folyamatos s befejezett alakbl ll prt alkot. A pr befejezett tagja formailag jelen idben ragozva jv idej rtelm.
Jelen id
Csak a folyamatos szemllet igealakokat hasznlhatjuk a jelen id kifejezsre. Az aktulis esemnyeket csak a jelen idben ragozott folyamatos ige fejezi ki. Что ты делаешь? – Mit csinlsz? (most ppen)
Jv id
A befejezett szemllet ige jelen ideje jvben lezajl befejezett cselekvst fejez ki (azaz befejezett jv idt).
Что ты сделаешь? – Mit fogsz tenni? (majd ksbb)
A jv idt ezenkvl kifejezhetjk mg sszetett mdon is, amelyet a быть (van) ltige ragozott alakjval s a folyamatos ige fnvi igenevvel fejeznk ki, mint pldul a nmet nyelvben is.
Что ты будешь делать? – Mit fogsz csinlni? (folyamatos)
Mlt id
Az orosz nyelvben csak egy mlt id van. Mind a folyamatos, mind a befejezett ige llhat mlt idben, gy teht mlt idben is klnbsget tehetnk folyamatos vagy befejezett cselekvs kztt. A mlt idej igealakokat csak a megfelel szemlyes nvmsok klnbztetik meg, valamint nem s szm szerint is klnbz alakjai vannak. Kpzse rendszerint gy trtnik, hogy a fnvi igenv vgzdse helyre egy -л vgzdst (hmnem), -ла vgzdst (nnem), -ло vgzdst (semlegesnem), s -ли vgzdst (tbbes szm) tesznk.
folyamatos igk:
я делал /-ла /-ло = csinltam (hn/nn/sn)
ты делал/-ла /-ло = csinltl (hn/nn/sn)
oн/oна/oно делал/-ла /-ло = csinlt (hn/nn/sn)
мы делали = csinltunk
вы делали = csinltatok
они делали = csinltak
befejezett igk:
я сделал /-лa /-лo megcsinltam (hn/nn/sn)
… stb. (hasonlkppen a folyamatos igkhez).
A folyamatos ige mlt ideje rtelemszeren arra utal, hogy egy ltalnos rvny vagy hosszabb ideig tart cselekvsrl van sz, mg a befejezett ige mlt ideje egy mltban trtnt egyszeri (nem folyamatos) cselekvsre utal.
befejezett igeidk
Elg sok orosz nyelvjrsban (pldul a pszkovi s a novgorodi nyelvjrsok s a lipovnok nyelvjrsa) – az irodalmi orosz nyelvvel ellenttben befejezett igeidk is vannak, amelyeket lltmnyi (rvid) alakkal vagy szemlytelen szenved szerkezettel kpznk. Pldul отец уже пришедши (az apa mr megrkezett), здесь у вилков хожено (Itt farkasok jrtak.)
A ltige
A быть (van) igt az orosz nyelvben csak mlt s jv idben ragozzuk. Jelen idben ltalban minden szemlyben s szmban elhagyjuk, ellenttben a legtbb indoeurpai nyelvvel, s eltren a magyar nyelvtl is, ahol csak az egyes szm harmadik szemlyben marad el ltalban. gy teht az orosz nyelvben nincs kopula: Я маленький – Kicsi vagyok. Magnak a ltezsnek a hangslyozsra azonban egyes szm 3. szemlyben is hasznljk a nemragozott есть igealakot, tovbb a birtokls kifejezsre is az У меня есть… tpus kifejezsekben.
|