kiejts
Az orosz nyelv kiejtsnek a kutatsval az orosz irodalmi nyelv fonetika s a fonolgia szaktudomnyai foglalkoznak. Bvebb rtelemben vve az orosz nyelv nyelvjrsi vltozatainak kiejtst is vizsgljk.
Hanglejts (tonalits)
Az orosz nyelv atonlis nyelv, azaz a magnhangzk hangmagassga nem befolysolja a sz jelentst. A magyar s a nmet nyelvhez hasonlan az orosz nyelvben is klnbz hangmagassgot hasznlunk egy mondaton bell vagy a mondat vgn, attl fggen, hogy kijelent mondatrl, krd vagy felkilt mondatrl van-e sz. Erre az orosz nyelvben 7 intoncis szerkezet van (интонационные конструкции), ezek klnbz kijelent s krd mondatokat jellnek. A tonlis nyelvekben ezzel szemben a hangmagassg megvltoztatja az egyes szavak jelentst.
Szhangsly
Az orosz nyelvben a szhangsly dinamikai jelleg, szabad s ktetlen, valamint jelentsmegklnbztet szerepe van. Ez azt jelenti, hogy a hangslyos sztagot idegen nyelvi beszl szmra is jl rzkelheten ersebb nyomatkkal ejtik ki, a hangsly a sz brmely sztagjra eshet s helye a szn bell vltozhat is alaktani vltozsok esetn, tovbb egyes szprok megklnbztetse kizrlag szhangslyuk alapjn trtnik. (A magyar nyelv szhangslya szintn dinamikai jelleg, de az orosszal ellenttben lland s kttt, mivel minden szban s minden alakban az els sztagra esik, ebbl kvetkezen jelentsmegklnbztet szerepe sem lehet.)
|