fonolgia s fonetika
A modern orosz nyelv fonetikai rendszere 42 jelentsmegklnbztet szegmentumot (fonmt) tartalmaz, ebbl 6 magnhangz s 36 mssalhangz. Ez a terjedelmes fonmakszlet a szlv nyelvekre jellemz kiejtsi sajtossggal magyarzhat: a legtbb orosz mssalhangzt kemnyen s lgyan (palatalizci) is ejthetjk.
Az orosz magnhangzk ejtse nagyban fgg attl, milyen pozcit foglalnak el a szban, pontosabban hogy milyen helyzetben vannak a szhangslyhoz kpest. gy a magnhangzknl megklnbztetnk hangslyos, illetve els (kzvetlenl a hangslyos sztag eltti) vagy msodik (egyb) hangslytalan helyzetet, s e helyzetek hatrozzk meg a magnhangzk redukldsnak fokt. Pldul az o hangslyos helyzetben [o], az els hangslytalan helyzetben kiejtse [a] (ez az аканье, akanyje jelensge), a msodikban [ə] lesz, az els hangslytalan helyzetben lv e vagy я megkzelt ejtse [i] (иканье, ikanyje) stb.
A magyar nyelvtl eltren az oroszban a magnhangzk hosszsga nem jelentsmegklnbztet (mint pldul ru – r), s nem is lnyeges a sz megfelel kiejtse szempontjbl. A hangslyos magnhangzkat rendszerint flhosszan ejtjk ki, a hangslytalan magnhangzkat rviden. Ez a rvidls olyan fok lehet, hogy hosszabb orosz szavak sztagszma a magyar hallgat szmra gyakran nem is megllapthat.
A mssalhangzk sz vgn a szlv nyelvekre jellemz mdon zngtlenn vlnak, az egyms mell kerl mssalhangzk kiejtst pedig a magyarhoz hasonlan tbbfle hasonulsi szably is befolysolja.
Az oroszban az i/j hanggal kezdd vagy vgzd kettshangzktl eltekintve az egyms utn kvetkez magnhangzkat rendszerint kln hangknt ejtjk a hangslytalan hangok redukldsnak figyelembevtelvel. A -ja-, -je-, -ij- s hasonl hangcsoportokat egyes orosz nyelvtanok kettshangzkknt rjk le, de magyar beszl szmra ezek szinte azonosan hangzanak a magnhangz s a j hang egyms melletti kiejtsvel.
|