orosz abc
![](http://www.orosznyelv.com/wp-content/uploads/2009/10/orosz-%C3%A1b%C3%A9c%C3%A9-k%C3%A9z%C3%ADr%C3%A1ssal-300x262.jpg)
Az orosz nyelv cirill betket hasznl, s mivel tbb mint 140 milli ember anyanyelve, az orosz vilgnyelv! St, a legtbbet beszlt szlv nyelv is egyben.
A cirill rs napja mjus 24-n van. Ezen a napon Moszkvban a templomokban istentiszteletet tartanak, s a Cirill s Metd emlkm eltt friss virgokat helyeznek el. S hogy mirt pont ez eltt az emlkm eltt, azzal a kvetkez leckben foglalkozunk. Most vegyk sorra az orosz bc betit!
Az orosz bc 33 bett tartalmaz. Ezek kzl 21 mssalhangzt, 10 pedig magnhangzt jell. Ez idig csak 31 bet, igaz?? Nos, van 2 olyan bet is, melynek nincs nll hangrtke, nem tudjuk kiejteni (ъ s a ь). Ezek szerepe az, hogy az elttk ll mssalhangz ejtst kemnyre vagy lgyra mdostsk. Van mg egy klnleges betnk, a jer (ы). Ez a bet annyiban klnleges, hogy sosem szerepel sz elejn, gy nagybets formja sincs a foly rsban. Nyomtatott formban persze tudunk nagybett kpezni mindhrom bettl (ъ, ь, ы) CapsLock-kal, de valjban nem hasznlatosak, mivel egyikkel sem kezddhet sz.
Kvetkezzen ht az bc nagybets s kisbets formban, s mellette a kiejts. A hagyomnytl eltren nem a hivatalos tiratot rtuk a betk mell, hanem fonetikusan rtuk le magyar hangokkal a kiejtst. Aki nem tanrral tanulja az oroszt, gy sokkal helyesebben tudja majd kiejteni:
Az orosz betk:
А a – , de rviden ejtve
Б б – be
В в – ve
Г г – ge
Д д – de
Е e – je
Ё ё – jo
Ж ж – zse
З з – ze
И и – i
Й й – j
К к – k
Л л – el
М м – em
Н н – en
О о – o
П п – pe
Р р – er
С с – esz
Т т – te
У у – u
Ф ф – ef
Х х – h, de rviden
Ц ц – ce
Ч ч – cse (ez tiratban gy nzne ki: “tʆɛ” ebbl nem hiszem, hogy rjnnnk, hogy kell kiejteni… szval folytassuk fonetikusan…)
Ш ш – s
Щ щ – scs
Ъ ъ – твёрдый знак, azaz tvjordij znk, kemnyjel
Ы ы – jer, ennek kiejtst a legnehezebb elmagyarzni, az is i kztt, egszen htul kpezve
Ь ь – мягкий знак, azaz mjhkij znk, lgyt jel
Э э – e, de kemnyen s rviden
Ю ю – ju
Я я – j
|