cirill abc
A cirill bets rs ltrehozsnak trtnete a 9. szzadban kezddik. 860 krl kt testvr, Konsztantin a „Filozfus” (Cirill), s Metd, Mihly biznci csszr parancsra elkezdett dolgozni a szlv rsbelisg megalkotsn. Felteheten ez egy 43 bets bc volt. Vits krds azonban, hogy ez a cirill bc volt-e az eredeti, (ebben az esetben a glagolita rst titkosrsnak tartjk, amely a cirill rs betiltsa utn ltott napvilgot), vagy pedig a glagolita rs, (gy a cirill rst Kliment Ohridszkinek tulajdontjk, aki a szaloniki testvrek tantvnya volt.) (A trtnetrl bvebben lsd: a glagolita rs-t.) Ezek az bck kizrlag betalakban klnbztek egymstl. Emellett az is krdses mg, hogy ez az rs a korbbi ltez szlv bc csekly mdostsa volt-e, vagy a testvrek maguk lltottk ssze a meglv szlv s grg bc alapjn.
Ennek az rsnak hamar ntt a npszersge, gyorsan terjedt, aminek egyenes kvetkezmnye lett, hogy a rmai ppa 885-ben betiltotta.
A cirill rst hivatalosan elszr Bulgriban vezettk be a 9. szzadban. Eredetileg 44 bett tartalmazott. A bolgr bc azta tbb vltoztatson ment keresztl, a kt legutbbi vltoztats 1870-ben s 1946-ban trtnt, amikor a betk szmt elszr 32-re, majd a mai 30-ra cskkentettk.
Oroszorszgban a cirill rst orszgosan 1708-ban vezettk be cri rendeletre s orosz polgri rsnak neveztk el. Ez az rs egy sor reformon ment keresztl, cskkent a betk szma, egy j bet, a "ё" bet is bekerlt az bcbe N. M. Karamzin javaslatra, valamint bekerlt az "э" bet is. Az utols nagy rsreformot 1918-ban vezettk be, melynek ksznheten kialakult a modern, 33 betbl ll orosz bc. Ezt az bct ksbb tbb egykori Szovjetunin belli orszg is bevezette, fknt olyan orszgokban, ahol a 20. szzad eltt nem volt mg rsbelisg, vagy az fejletlen volt. Az 1917-es oktberi forradalom utn bevezettk a Szovjetuni egykori kztrsasgaiban is (a balti kztrsasgok s Grzia, valamint rmnyorszg kivtelvel).
A kezdeti 43 betbl ll bcben minden betnek volt egy szrtke (a szimblum neve), s nhny szimblumnak szmrtke is volt, lsd: Orosz bc.
Meg kell mg emltennk, hogy szmrtkk csak azoknak a szimblumoknak volt, amelyeket kzvetlenl a grg bcbl vettek t, ez lehetv tette a bibliai nevek szent jelentseinek kiszmtst a biznci irodalom grg nyelvrl szlv nyelvre fordtsnl.
Az egyes nyelvek bcje lnyegben azonos, csak nhny betben klnbzik, ez hasonl ahhoz, mint amikor a latin rsban sok nyelv j jelet vezetett be. Egybknt a cirill rsban a latin bets rssal ellenttben csak ritkn hasznlnak csatolt jeleket vagy pontokat (hangslyjel), hanem j betformt vezettek be. Az egyhzi szlv rs egy sor olyan jelet hasznlt, amelyet a mai rs mr nem hasznl.
Szmos rendszer ltezik a cirill rs latinizcijra, legtbbszr nyelvenknt tbb fajta trs ltezik, nmelyik beth, nmelyik fonetikus. A magyar nyelvre val trs a bet- s a hangsort egyarnt figyelembe veszi az AkH. 218. szerint.
Nhny nyelvnek van sajt hivatalos trsa is, ezeknl a nyelveknl tancsos ezt hasznlni.
A legismertebb trsi rendszerek:
Az ENSZ Working Group on Romanization Systems ajnlsa a klnbz nyelvekhez. Szles krben elfogadott s hasznlt.
ISO 9:1995, az International Organization for Standardizationtl.
America Library Association & Library of Congress (ALA-LC) Romanization tables for Slavic alphabets, szak-Amerikai knyvtrakban hasznlatos.
BGN/PCGN 1947 (United States Board on Geographic Names & Permanent Committee on Geographical Names for British Official Use) trsi rendszere.
GOST 16876-71 (1983) az egykori Szovjetuniban kifejlesztett, llami szabvnyknt (GOsudarstvennyj STandart) hivataloss tett rendszer.
A szerb nyelv esetben az trsra a horvt nyelv latin bcje hasznlatos, ahol bethen trhatak a cirill karakterek latin megfeleljkre.
A cirill rs napja mjus 24-n van. Ezen a napon a moszkvai Kreml kzelben lv Szlavjanszkaja tri Cirill s Metd emlkm tvben virgokat helyeznek el s a templomokban istentiszteleteket tartanak. Bulgriban mjus 24. nemzeti nnep, munkaszneti nap.
|