Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij (Фёдор Михайлович Достоевский, kiejtse✩) (Moszkva, 1821. november 11. – Szentptervr, 1881. februr 9.) orosz r. A vilgirodalom s az orosz irodalom mindmig legnevesebb kpviselinek egyike, a 19. szzadi orosz irodalom felemelkedsnek kulcsfigurja, az n. filozfiai-ideolgiai regny vagy eszme-regny mfajnak megalkotja, a llektani regny mestere.
Dosztojevszkij nmagt a realista rk kz sorolta be, de – br a valsgbl indult ki – mlyebb rtelmet keresett benne. „ Sohasem merthetjk ki a teljes jelensget, nem juthatunk el a kezdetig s vgig…. Az igazsg fantasztikusabb mindannl, amit az emberi agy fel tud ttelezni s el tud kpzelni”.
Az r a ritka pillanatok, a valszntlen jelensgek mindennapos voltra is felhvja a figyelmet. „Ars poeticja: Teljes realizmus mellett megtallni az emberben az embert…”
rsaiban a hsk tudatban lejtszd esemnyek megrajzolsval mr a 20. szzad szabadon raml tudatfolyamt, a szabad asszocicik vilgt vetti elre.
Szakt a hagyomnyos realista brzolssal, elmarad a nyugodt bevezets, vagy a szereplk fejldsrajza, helyette j llekbrzol mdszereket vezet be. A hangslyt a hsk bels vvdsaira helyezi t, megteremti a filozofikus-ideolgiai regny j tpust.
Vzlatai rulkodnak hsei sok gondolkodst ignyl megalkotsrl, s arrl, hogy elszr egy vezrmotvumot kitallva kr ptette fel magt a mvet. A j tervet tartotta hozz a legfontosabbnak.
Flt a kzpszersgtl, elkszlt mveivel sosem volt elgedett.
Mvei
Szegny emberek (1845) – levlregny, az els ksrlet a trsadalmi regny megteremtsre, addig ismeretlen llekbrzolssal jelentkezik az orosz irodalomban.
A hasonms (1846) – kisregny, a hs nmegismersre fekteti a hangslyt, sajtos szerkesztsmdja jdonsg jelleg.
A gazdasszony vagy A hziasszony (1847) – hse a tudomnyban keres meneklst az emberektl val elklnls lehetsgre. De egy szerelem lzlma sszefggstelenn teszi a trtnetet.
Nyetocska Nyezvanova (1849) – regnytredk, extrm hsnek, egy mvszkislnynak nhny vonsa mr megellegezi a ksbbi eszmehsk figurjt.
Tli jegyzetek nyri lmnyekrl (1862) – tirajz az r nyugat-eurpai tjrl s felhvs arra, hogy Oroszorszgnak sajt tjt kell jrnia a fejldsben, a Nyugatot nem szabad utnoznia. Hisz benne, hogy eljn a pillanat, mikor Eurpa jr majd Oroszorszg nyomdokban.
Megalzottak s megszomortottak (1861) – regny schilleri trtnettel, az rmny s szerelem tragdija tr vissza a mben. Megteremti sajt kpmsra nagy gonosz hseinek eldjt, Valkovszkij herceget. Elkerl az egyetemes problma felvetse.
Feljegyzsek a holtak hzbl (1860-64) – nletrajzi m, fegyhzi napl az r szibriai lmnyeirl, a brtnlet nyomaszt vilgnak szenvtelen brzolsa, a brtnpszicholgia rajza.
Feljegyzsek az egrlyukbl (1864) – kishivatalnok hse megfigyeli a vilgot, ez az ember magra vllalja a brskodst a vilgrl, de maga is rsze, csak lemaradt a tolakodsban. Hatsa nagy, kvetkre akad Kafka, Camus s Sartre mvszetben.
Bn s bnhds (1866) – llektani elemekkel tsztt bngyi- s fejldsregny, az r egsz addigi munkssgnak gondolati s mvszeti szintzist teremti meg e mben.
A jtkos (1866) – regny, filozfiailag nem tl mly, de npszer rs, szrakoztat jelleg trtnet a szerencsejtk vilgrl. Megrajzolja a klfldn tartzkod oroszok kltekez, gykrtelen letmdjt.
A flkegyelm (1868) – regny Miskin hercegrl, egy „nem e vilgbl szrmaz” emberrl, a messianisztikus szemllet szpirodalmi kifejtse, a polifonikus ltsmd megjelense a regnyirodalomban.
rdgk (1871-72) – regny, melynek egy Eurpa szerte szenzcit kelt politikai per adja a cselekmnyt. Detektvsztoribl azonban „az orosz rtelmisg tragdijv nvekedik.” (Bakcsi, 138.old.)
Az r naplja (1873-1881) – szpirodalmi mveket, mfaji ksrleteket is tartalmaz, benne: Egy nevetsges ember lma, A szeld teremts (1876). Legnpszerbb rsze nletrajzi emlkezse szibriai viszontagsgaira.
A kamasz (1875) – regny, egy ifj nvallomsa, aki nem tud klnbsget tenni lnyeges s lnyegtelen kztt. Rendkvl sokat foglalkozik a kor idszer politikai esemnyeivel. Hse sajt eszmjnek kvnja szentelni magt, milliomos akar lenni, hogy megszerezze s lvezze a hatalmat. De kudarcai utn letesz szndkrl, s pnzt inkbb elveri.
A Karamazov testvrek (1879-80) – az r utols nagy regnye, melynek trtnete egy apagyilkossg krl forog. Az ember fizikai, szellemi, rtelmi s erklcsi arct brzolja a ngy testvrben.
|