Anna orosz crn
A crn volt kegyenct, Biront nevezte ki fkamarsnak, s szmos nmet tisztet, elkelt hvott Oroszorszgba. Biron nem sokat trdtt az llamgyekkel; a hatalom tovbbra is az arisztokrcia kezben volt, annak ellenre, hogy a Legfels Titkos Tancsot feloszlattk.
1732-ben ismt Szentptervr lett a fvros Moszkva helyett, ezzel a lpssel kezddtek el Anna reformjai. Mivel eldjei is, s maga is igen kedvelte a tokaji borokat, ltrehozta az orosz tokaji borvsrl bizottsgot, amely kzel 65 ven t mkdtt. vente krlbell 50-60 ezer litert bort vsroltak fel[1], ezenfell Hegyaljn lland rezidenssel orosz kolnia mkdtt az zlet ellenrzsnek cljbl. A tokaji borvsrls alapjait valjban I. Pter vetette meg, de Anna crn cscsostotta ki, s minden orosz cr – Plig bezrlag – igen nagy becsben tartotta a tokaji aszt. I. Pter halla utn mellztk a haditengerszetet, melyet azonban a crn igen rtkesnek tartott az orszg szempontjbl. 1736-ban Szentptervron s Moszkvban tzoltsgok jttek ltre, majd 1740-ben megalakult az orosz posta is. 1731-tl kezdve a nemesek jbl szabadon vgrendelkezhettek fldjkrl, s minden nemesi csaldbl egy fi menteslt a katonai szolglat all, hogy otthon gazdlkodhasson. 1732-ben ltrejtt a cri hadaprdok testlete, mely nagy lehetsget biztostott a tanulni vgy nemesi ifjak szmra. A kincstri parasztok egy rszt gyri munkra kteleztk; valamint 1734-ben kereskedelmi egyezmny szletett Anglia s Oroszorszg kztt.
A cri sznhz Anna uralkodsa alatt kapott lland trsulatot, mg Jean Baptiste Land megalaptotta az els oroszorszgi balettiskolt. Az ptszet is virgzsnak indult a crn idejn; Moszkvban ekkor plt fel az Annenhof-palota, melyet ksbb II. Katalin leromboltatott. A crn egyik leghresebb „trfja” is az ptszethez fzdik: 1739-ben egy jgpalott emeltetett a befagyott Nvn s arra knyszertette Mihail Alekszejevics Golicin herceget, hogy ott tltse el nszjszakjt. 1737-ben a fvrosban slyos tzvsz tombolt, a vrost pedig Pjotr Jeropkin vezetsvel ptettk jj; ksbb Jeropkint a crn elleni sszeeskvs vdjval kivgeztk.
A gyermektelen Anna hamar flni kezdett, hogy I. Pter egyetlen letben maradt leszrmazottja, Erzsbet a vesztre fog trni. Erzsbet lltlag viszonyt folytatott Alekszej Grigorjevics Razumovszkijjal, s a nagyhercegn bartsgt lveztk mindazok, akiknek nem tetszett Anna uralma. Erzsbet emellett tmogatta a hadsereg befolysos tisztjeit is, gy a crnnek j oka volt tartania tle.
A valdi s az lltlagos sszeeskvkkel a crn s tancsadi hamar leszmoltak. Mivel Anna uralkodsnak elejn jrvnyok s hnsgek puszttottak az orszgban, cskkentek az adbevtelek. Az adszedk a crntl val flelmkben nha brutlis eszkzkkel prbltk meg kicsikarni az adt; becslsek szerint Anna uralma alatt 30 000 embert szmztek Szibriba.
1731-ben a crn gy dnttt, hogy rkse Anna Leopoldovna mecklenburg-schwerini hercegn gyermeke lesz. Anna Leopoldovna a crn unokahga volt, akit 1739-ben frjhez adtak II. Antal Ulrik braunschweig-lneburgi herceghez. 1740 augusztusban Anna Leopoldovnnak fia szletett, aki az Ivan Antonovics nevet kapta. A crn egszsge ekkor mr elg gyenge volt, gy a fit nevezte ki utdjul, s mell Biront tette meg rgensnek; Erzsbetet pedig knyszertettk, hogy feleskdjn Ivanra.
1740 szn a crn mr nagybeteg volt, vesje egyre jobban elfeklyesedett. Vgl az uralkodn 1740. oktber 28-n (a rgi naptr szerint oktber 17-n), negyvenht ves korban elhunyt. Vgakaratnak megfelelen utdja Ivan Antonovics lett, VI. Ivn nven.
|