Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov
Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov orosz zeneszerz, az tk tagja.
Apja llami hivatalnok volt, aki korn visszavonult a hivataltl. Rimszkij-Korszakovnak mr fiatalon fny derlt zenei tehetsgre, zongorzni tanult, s komponlt is. Apja tengersztiszti plyra sznta, ezrt 1856-ban beratta a ptervri tengerszeti akadmira. Itteni tanulmnyai alatt is folytatta zenei tanulmnyait: csell s zongora voltak a hangszerei. Megismerkedett Balakirevvel, Muszorgszkijjal s Kjuival (k alaktottk ksbb, Borogyinnal kiegszlve, az tk zeneszerzcsoportot), akik hatsra belekezdett egy szimfnia rsba. 1862-ben vgzett az akadmin, s mint a flotta tisztjt, egy fld krli tra veznyeltk. A tengeren befejezte els szimfnijt, az orosz szimfonikus zene els darabjt. Az Op. 1-es esz-moll szimfnit Balakirev mutatta be 1865-ben – hatalmas sikerrel. 1871-ben a szentptervri konzervatrium tanrv neveztk ki, noha nem is volt meg a kpestse. Tudvn ezt, titokban szorgos zeneelmleti, technikai tanulmnyokba kezdett, sszhangzattant s ellenpontot tanult.
1873-ban kilpett a tengerszettl, a flotta zenekarnak felgyelje lett. Megnslt, Nagyezsda Nyikolajevna Purgoldot, a szintn sikeres zongoramvszt s zeneszerznt vette felesgl. Mindekzben szorgosan tdolgozta addigi mveit, de j kompozcikat is szerzett. Befejezte els operjt, A pszkovi lnyt. 1886 s 1890 kztt a szentptervri szimfonikus hangversenyek karmestere volt. E minsgben klfldn is fellpett. 1867-ben elkszlt az els orosz szimfonikus kltemny, a Szadko, majd a Szerb fantzia s a II. szimfnia (Antar) kvetkezett. Az 1880-as vtizedben trtnt meg nagy zeneszerzi magra tallsa. Olyan mvek szlettek ebben az idszakban, mint a Mjusi j, a Hpelyhecske, az tdolgozott Szadko, a Mozart s Salieri, a Cri menyasszony, a Mese Szaltn crrl, a Seherezd, az Orosz hsvt stb. A kznsg nnepelte, s hivatalosan is elismertk munkssgt. Utols operja a Puskin nyomn rt Az aranykakas, amelyet a cenzra tiltsa miatt csak halla utn, 1909-ben mutathattak be. Infarktusban halt meg.
Szerzemnyei Rimszkij-Korszakovot Csajkovszkij mellett a legelismertebb orosz zeneszerzv avattk. Az j orosz nemzeti mvszet gondolatval indult, a npdal gyermekkora ta foglalkoztatta. Kzs elvek alapjn alaktotta trsaival a nevezetes zeneszerz-csoportot, az tket. Az orosz zene mellett vonzottk a keleties tmk s zenei motvumok. Operi szvegt tbbnyire rta. Minden munkjra az lnk, sznes hangszerels s hangulatfests a jellemz, mr kortrsai is kivl hangszerelnek tartottk, tbb kollgjnak darabjt rta t, hangszerelte (Borisz Godunov, Hovanscsina, Igor herceg, A kvendg). Hangszerelstanknyvet is rt.
|