Mogyeszt Petrovics Muszorgszkij
Fiatalon mr kivl zongorista volt, de apja katonai plyt sznt neki. Szolglatnak els veiben tallkozott ksbbi bartaival s zeneszerztrsaival, akikkel ksbb megalaktotta az „ orosz tk” zeneszerzi krt, amelynek clja az orosz nemzeti zene megerstse volt. 1858-ban kilpett a hadseregbl, de meglhetse miatt hivatalnoki llst kellett vllalnia. Egyetlen befejezett operja, a Borisz Godunov azonban nem vltotta ki a barti kr osztatlan tetszst, ezrt visszahzdott. 1864-tl kezdve neurotikus jelleme miatt idegi eredet betegsgek jelentkeztek nla. 1879-ben elhagyta munkahelyt, s zongorzsbl tartotta fenn magt. Hangversenykrtra ment, de csakhamar vgleg sszeomlott s 1881. mrcius 28-n meghalt.
Muszorgszkij mvei kzl a dalai a legjelentsebbek. Sajt maga rta a szvegket, s a romnc mellett, gyakorta rt jellegzetes helyzetben beszltet, realista, gyakran ironikus szemllet, rvid drmai jelenethez hasonl dalokat is. Mveinek npszerstsben nagy szerepe volt Rimszkij-Korszakovnak, aki tdolgozta (fleg operit) s ismt bemutatta ket.
Muszorgszkij rvid plyafutsa alatt mlyen belerta magt a zenetrtnelembe. Mvszetben ltalban a modern zenei realizmus megalapozst ltjk, mert sznpadi zenjben a drmai igazsg olyan rzkeltetjnek bizonyul, amilyennek jformn sem eltte, sem utna senki. Nem hagyhat figyelmen kvl, hogy a drmai igazsgot az emberi llek kltszetn keresztl kereste; az let vgzetes, vak eri valban nll, feltartztathatatlan slyukban rvnyeslnek Muszorgszkij vilgban, de csak azrt, mert ezeket az eltipr, gttalan erket az emberi llek mlyn is ott rezte. Muszorgszkij nem abban az rtelemben pszicholgus, ahogyan Wagner, aki az emberi llek aktv erit hatalmas mvszi egysgben tudta megragadni s rzkeltetni, hanem ahogyan Dosztojevszkij vagy Gogol, akiknek legfbb problmi pp a llek mlyn alaktalanul rvnyl, aktv formt taln egyltaln nem lt, de az emberi letet sokszor sztroncsol erk s indulatok, amilyen a lelkiismeret, a hallflelem, a bntudat, vagy egy nmagunkban l dmontl val iszonyods. De pp a llek alaktalan sztneinek brzolsa vezeti el Muszorgszkijt azokra a terletekre is, amelyeken az emberi llek si indulatai csodlatos tisztasggal s kzvetlensggel, elftyolozatlanul virulnak ki: a gyermek s a np lelkhez s rajtuk keresztl a humorhoz s a termszetpozishez is.
|