a Szovjetuni szthullsa (1989–1991)
Az 1980-as vek vgn az egyik szuperhatalom felbomlsa meglehetsen furcsa tletnek tnt. Egyes amerikai rk valsznbbnek tartottk az Amerikai Egyeslt llamok sztesst, mint a Szovjetuni felbomlst. A trsadalmi, gazdasgi folyamatok azonban mgis a Szovjetuni felbomlshoz vezettek.
Gorbacsov felismerte, hogy a Szovjetuninak, mint llamnak fennllsa veszlybe kerlt. Litvnia – elsknt a tagkztrsasgok kztt – 1990 mrciusban kikiltotta a fggetlensgt, amit azonban a szovjet szvetsgi szervek mg nem ismertek el. Az SZKP jliusi kongresszusa, javaslatra, elfogadta az 1922-es szovjet alapszerzds (mellyel annak idejn a Szovjetuni mint llamszvetsg jogilag megalakult) helyett egy j alapszerzds kidolgozsnak programjt. A tervezet szerint az j llam neve Szovjet Szuvern Kztrsasgok Szvetsge lett volna, ez a ksbbiekben Szuvern llamok Szvetsge nvre lett vltoztatva a tervezet rszletes vitja sorn, mely rdemben 1991 janurjban kezddtt meg. Azonban a 15 szovjet tagkztrsasg kzl csak 9 vett rszt a tervezet vitjban, sztorszg, Grzia, Lettorszg, Litvnia, Moldvia s rmnyorszg nem vett rszt benne.
A vita 1991 mrciusban zrdott le, de a szovjet parlament nem fogadta el a tervezetet, mert nem szletett egyetrts tbb fontos krdsben, tbbek kztt a hatalommegoszts krdsben a szvetsgi szint s a tagkztrsasgok kztt. Gorbacsov ezrt npszavazst hirdetett a krdsben, mely azonban csak a vitban rszt vett 9 tagkztrsasgban kerlt megrendezsre, a tbbi 6 tagkztrsasgban a helyi hatsgok nem rendeztk meg a npszavazst (kivtel: Grziban a kzponti grz kormnytl mr akkor de facto fggetlenl cselekv Abhzia s Dl-Osztia, ahol a npszavazs szintn megrendezsre kerlt). A npszavazson a rsztvevk 76%-a tmogatta a tervezetet. Ennek eredmnyekppen prilis 23-n alrsra kerlt Novo Ogarjovban a vgleges megllapods a szvetsgi szint s a npszavazst rendez 9 tagkztrsasg kztt. A vgleges szveg szerint a Szuvern llamok Szvetsge de facto konfderci lett volna, melyben csak az llamf szemlye, a klpolitika s a honvdelem maradt volna a szvetsgi szint feladata, minden egybben a tagkztrsasgok szuvern llamokknt mkdtek volna. Idkzben msodikknt Grzia s harmadikknt Lettorszg – prilisban s mjusban – kikiltottk fggetlensgket, ezt azonban a szovjet kzponti szervek nem ismertek el.
A megllapods 1991. augusztus 20-n lpett volna letbe a tervezet szerint, addig kellett azt a rsztvev 9 tagkztrsasgnak ratifiklnia. Ez meg is trtnt a 9 kzl 8 tagkztrsasgban, egyedl Ukrajna nem ratifiklta az egyezmnyt. A megllapods nneplyes augusztus 20-i alrsra s letbelpsre azonban mr nem kerlt sor, mivel a Gorbacsov-ellenes erk llamcsnyt prbltak elkvetni augusztus 19-n, melynek leverse utn mr az esemnyek tlhaladtak az j llamszerzdsen, s az mr nem kerlt szba, mint lehetsg, mivel Gorbacsov hatalma egyre formlisabb s kisebb lett, Oroszorszg terletn a szvetsgi hatalom egyre gyorsabban kerlt t az orosz tagkztrsasg elnknek, Borisz Jelcinnek a kezbe. A puccs idejn s utn tbb tagkztrsasg is kimondta a fggetlensgt. Szeptemberben az szovjet parlament hivatalosan elismerte az addig fggetlensgket kikilt tagkztrsasgok fggetlensgt, ezzel vgkpp lekerlt a napirendrl a j llamszvetsg megalaktsa. Formlisan mg Kazahsztn, Oroszorszg, Trkmenisztn s zbegisztn szovjet tagkztrsasgok maradtak, azonban de facto mr fggetlen llamokknt mkdtek, a szovjet elnki hatalom naprl napra resedett ki.
A vgs lps 1991. december 8-n trtnt, amikor Oroszorszg, Ukrajna s Belarusz hivatalosan megllapodott egymssal a Szovjetuni megszntetsrl (ez az gynevezett Belavezsai Megllapods, a trgyals helysznrl a belarusz-lengyel hatrvidken tallhat Belavezsai erdrl elnevezve), majd ezt kveten december 12-n Oroszorszg is kikiltotta a fggetlensgt a Szovjetunitl, ezzel - paradox mdon - de jure a szovjet szvetsgi intzmnyek szkhelye a szvetsgen kvlre kerlt. December 21-n 10 volt tagkztrsasg s mg formailag egyetlen meglv tagkztrsasgnak szmt zbegisztn kpviseli kimondtk a Szovjetuni megsznst, s megllapodtak, hogy nemzetkzi jogi szempontbl a Szovjetuni rkse kizrlag Oroszorszg lesz. (A megllapodson sztorszg, Grzia, Lettorszg, Litvnia nem volt jelen, mivel k nem tartottk magukat jogilag a Szovjetuni volt rszeinek.) Gorbacsov december 25-n televzis beszdben hivatalosan is lemondott az akkor mr de facto nem ltez szovjet elnki tisztsgrl. A szovjet parlament utols lsre december 26-n kerlt sor, amikor a parlament feloszlatta magt s 1991. december 31-i dtummal kimondta a Szovjetuni megsznst.
A Szovjetuni felbomlsa utn Csehszlovkia, s Jugoszlvia is sztesett tagkztrsasgaira.
A Szovjetuni felbomlsa utn a bketbor orszgainak nagy rsze (Magyarorszg, Csehorszg, Szlovkia, Lengyelorszg, Romnia, Bulgria, a volt jugoszlv tagkztrsasgok) Az Eurpai Uni (akkori nevn: Eurpai Gazdasgi Kzssg) rdekkrbe kerltek.
A Szovjetuni keleti iszlm tbbsg kztrsasgai egyre inkbb Irn befolysa al kerlnek.
A korbbi ktplus vilgrend helyt tvette az egyplus, ahol az Egyeslt llamok az egyetlen szuperhatalom.
|