1946–1953
A vilghborban a Szovjetuni kb. 25 milli embert vesztett, a hbor vgn 20 milli munkanlkli volt az orszgban. A nmet hadifogsgbl hazatrket is Szibriba vittk. Sztlin az MVD (titkosrendrsg, vezetje: Lavrentyij Berija, 1946–53) segtsgvel kiptette a totlis diktatrt. Zsdanov a kultrpolitikt Sztlin dicstsre hasznlta. A szocialista realizmus lett a hivatalos mvszeti irny, a formalizmust, az objektivizmust, a „kozmopolitizmust” ldzik. A hideghbors szembenlls elmlett Zsdanov s Voznyeszenszkij dolgozta ki.
A Szovjetuni a frissen alakult Izrael llammal is felvette a kapcsolatot, de ez a viszony az Egyeslt llamok s Izrael szvetsges viszonya miatt megszakadt.
1948-ban meghalt Zsdanov, s a Malenkov-Hruscsov-Berija trojka eltvoltotta a hatalombl embereit, a II. vilghbor alatt a hadigazdasgrt felels Voznyeszenszkijt, Kuznyecov leningrdi els titkrt, (1950-ben egy koncepcis perben mindkettt hallra tltk), Andrejevet s Koszigint. Molotov klgyminisztert is levltottk, s a helyre Visinszkij fgysz kerlt (1949–53).
1946–50 s 1951–55 a 4. s 5. tves terv idszaka.
Ebben az idben a szovjet hatalom kiszlesedett Eurpban, de klpolitikailag elszigeteldtt. A kommunista gazdasg is vlsghelyzetben volt: a termels ntt ugyan, de a tketartalk s a szakmunksok szma is cskkent. Mivel a hatalom az letsznvonal emelst nem tzte ki clul, s a dolgozk nem voltak rdekeltek a gyrak, kolhozok eredmnyessgben (fizetsket mindenkppen megkaptk), ezrt a termels mennyisgileg s minsgileg is alacsony sznvonalon maradt s ltalnos volt a pazarls.
1952-ben, tizenhrom vvel a legutbbi utn hvtk ssze a XIX. prtkongresszust. Malenkov meghirdette, hogy a politikjukat (politika elsbbsge a gazdasggal szemben) megvltoztatjk. Sztlin mr csak egy rvid zrbeszdet tartott. A KB plnumn tbb mint msfl rig beszlt, tbb elvtrsat kiosztott. Az j tisztogats (antiszemita kampny kezddtt) valsznleg rintette volna a KB-tagok egy rszt is (Kaganovicsot, Molotovot a felesge rvn).
1953. mrcius 5-n vratlanul meghalt Sztlin. Az gy tmadt hatalmi rben tmeneti idre nem emelkedett ki egyrtelm els szm vezet. Sztlin utda a Minisztertancs ln Malenkov lett, a prt kzponti appartusnak irnytja pedig Hruscsov, br formlisan csupn a KB egyik titkra volt. (Ez azonban a kzkelet vlekedssel ellenttben nem volt vltozs a korbbi formlis llapothoz kpest, ugyanis a prt alapszablybl 1934-ben, a XVII. kongresszuson trltk a ftitkri tisztsget, azta maga Sztlin is csak egyike volt a KB titkrainak, hivatalos dokumentumokon is gy szerepelt az alrsa.)
|