Barbarossa hadmvelet
A Barbarossa hadmvelet a msodik vilghbor sorn a Harmadik Birodalom ltal a Szovjetuni ellen 1941. jnius 22-n indtott tmad hadmvelet fedneve volt. Ez a hadmvelet nem sszekeverend az egsz keleti fronton vvott hborval, mert amg a Barbarossa hadmvelet 1941 jniustl 1941 decemberig tartott, addig a keleti front 1941 jniustl 1945 mjusig ltezett, mg a szovjetek el nem foglaltk Berlint.
Adolf Hitler mr 1940 jniustl komolyan fontolra vette a Szovjetuni elleni tmadst, s 1940. jlius 31-n utastotta a nmet vezrkart (Oberkommando der Wehrmacht, OKW) a tervezsi mveletek megkezdsre. A hadmvelet els terveit december 5-n kapta kzhez, s 1940. december 18-n adta ki 21. szm hadmveleti utastst, amelyben parancsot adott a Szovjetuni elleni totlis hbor terveinek rszletes kidolgozsra.
A hadmvelet fedneve Fall Barbarossa lett, Barbarossa Frigyes, a Nmet-rmai Birodalom egykori uralkodja utn. A nv kivlasztst hossz mrlegels elzte meg, felmerlt az Otto nv is, de a Rtszakll mint pldakp jobbnak bizonyult. Az elkszletekkel egytt majdnem egy vig, 1941 tavasztl 1941 telig tart hadmvelet kidolgozst Paulus tbornok vezetsvel vgeztk, clja pedig a Szovjetuni eurpai rsznek a gyors elfoglalsa volt, egszen az Arhangelszktl Asztrahnig hzott kpzeletbeli vonalig, melyet gyakran csak A–A-vonalknt emltettek (A–A linie).
A hadmvelet elksztse sorn Nmetorszg s szvetsgesei – a tartalkokkal egytt – kb. 3,9 milli katont veznyeltek a keleti frontra, s 1941. jnius 22-n mintegy 3,5 milli katona indtott tmadst a Szovjetuni ellen egy kb. 2900 kilomter szles arcvonalon.[17] A tmadk 3600 harckocsival, 4389 harci replgppel, 600 000 egyb gpjrmvel s 750 000 lval rendelkeztek. Kezdeti nmet sikerek utn – jelents vesztesgeket okoztak a Vrs Hadseregnek, elfoglaltk a Szovjetuni eurpai felnek nagy rszt, elssorban a fejlett ipari s mezgazdasgi terleteket – azonban a Vrs Hadsereg sikerrel lltotta meg a Wehrmacht legersebb tmadsait, s megakadlyozta, hogy a nmetek elfoglaljk Moszkvt, illetve Leningrdot.
A Barbarossa hadmvelet kudarca utn Hitler tovbbi tmadsokat kvetelt a Szovjetuni legyzse rdekben, amelyek vgl mind kudarcot vallottak: Leningrd ostroma, az „szaki fny” hadmvelet (Unternehmen Nordlicht), illetve Sztlingrd ostroma.
A Barbarossa hadmvelet a vilgtrtnelem egyik legnagyszabsbb offenzvja volt, de ennek sorn elszr sikerlt komoly nehzsget is okozni Hitlernek s a Harmadik Birodalomnak. A Barbarossa hadmvelet kvetkezmnye volt, hogy megnyitotta a keleti frontot, amely a vilghbor s a trtnelem legnagyobb hadsznterv vlt. A Barbarossa hadmvelet sorn vvtak a vilghbor legnagyobb pnclostkzetei s legnagyobb csati kzl szmosat.
A hadmvelet sorn mind a nmet, mind a szovjet fl jelents vesztesgeket szenvedett, ez mindkt fl szmra egyarnt nagy megterhelst jelentett s emberfeletti ldozatokat vrt el a katonktl s az rintett lakossgtl. A hadmvelet els hnapjaiban tbb mint 3 milli, 1941 vgig 3,8 milli szovjet katona esett nmet hadifogsgba. Ennyi hadifogoly elltsra a nmetek nem voltak, s nem is lehettek felkszlve, hiszen a sajt elltsuk is gondokat okozott. Az orosz hadifoglyok alig egyharmada rte meg a hbor vgt. Csaldjuk sem jrt jobban: Sztlin a fogsgba esett katonkat rulkknt kezelte, s csaldjukon llt bosszt.
Msfell az orosz alakulatok parancsba kaptk, nem lehet hadifoglyokat ejteni, az ellensget meg kell semmisteni. A csekly szm nmet hadifoglyot ugyancsak embertelen krlmnyek kztt dolgoztattk.
|