tli hbor
A tli hbor (finnl Talvisota, oroszul Зимняя война (zimnjaja vojna), de ismert mg, mint szovjet–finn hbor, vagy orosz–finn hbor, egyik kevsb hasznlt elnevezse a tli hadjrat) 1939. november 30-n kezddtt, hrom hnappal a II. vilghbor kitrst kveten. A Npszvetsg illeglisnak minstette a szovjet tmadst s 1939. december 14-n kizrta a Szovjetunit soraibl. A konfliktust az 1940. mrcius 13-n alrt moszkvai bkeszerzds zrta le. Elvesztett terleteinek visszaszerzsre 1941-ben Finnorszg ismt hadba szllt a Szovjetunival szemben, melyet az utkor "Folytatlagos hbor"-nak nevez.
Helsinkit teljesen vratlanul rte a bombatmads: a lgiriadt jelz szirnk s a lgvdelmi tegek csak az els robbansok utn szlaltak meg. A lgitmadsokhoz a szovjet replgpek mr – a „segtsgnyjtsi” szerzdsek alapjn – sztorszgi replterekrl is felszlltak. Azonban a szovjet vezets nemcsak katonai eszkzket vetett be: december 1-jn bejelentettk, hogy egy hatr menti kisvrosban (Terijoki) megalakult a „Finn Npkztrsasg Npi Kormnya”, ln egy 20 ve a Szovjetuniban l finn kommunistval (Otto Ville Kuusinen) s trsaival, akik kiltvnyukban (jellegzetes bolsevik szhasznlattal) a „szenved finn dolgozkat” akartk megmenteni a „hbors provoktorok bns kormnytl”, „a stt reakci bandjtl”. m a nyilatkozat hatsra az sszes parlamenti prt s a finn polgrok inkbb hazjuk vdelmre mozdultak meg, vagyis az „elnyomk s hhrok rmuralma” (teht trvnyes kormnyuk) mellett. A szovjet politika terve az volt, hogy a hbor utn Finnorszgot egyestik a Karliai ASZSZK-val, s kialaktjk bellk a Karliai-Finn Szvetsges Kztrsasgot.
A szovjet hadvezets t irnybl tmadva egy ht alatt akarta lerohanni Finnorszgot – a nmet Blitzkrieg mintjra. Annyira biztosak voltak a dolgukban, hogy az szakon tmad egysgeket kln figyelmeztettk a svd hatr tiszteletben tartsra. A finnek mind emberben, mind lszerben, mind nehzfegyverekben hinyt szenvedtek s ritka volt az a finn katona, aki ltott egyltaln harckocsit.
Sztlin a hbor megindtsakor azt gondolta, hogy a finnek az utols pillanatban megrettennek s gyorsan kapitullnak, majd inkbb elfogadjk az feltteleit, minthogy a szmukra ktes kimenetel hbor kiszlesedjen. De mindezek ellenre a Vrs Hadsereg mindenhol elkeseredett ellenllsba tkztt. A finnek kezdetben az aktv halogat harcmodorra rendezkedtek be, a vdelmet Carl Gustaf Emil von Mannerheim marsall irnytotta.
A svdeknek volt egy rejtjelfejt irodja, mely rendszeresen megfejtette a szomszdos orszgok kdjt. Ezek kzl a nmet hrszerzssel kapcsolatos munkjuk fontos volt az Enigmhoz. A svdek dr. Arne Beurling matematika professzor ltal megfejtettk az oroszok kdjt, amit rgtn tadtak a finneknek. gy az 1939. novemberi szovjet tmadskor br Carl Mannerheim marsall emberei mindig a megfelel helyen voltak. A kicsiny, 175 ezres finn hadsereg feltartztatta az egymillis szovjet hadert. Stephenson hamis tlevllel felkereste Mannerheimet. 1940 els hetre finn „sel ksrtetek” (orvlvszek) slyos vesztesgeket okoztak a szovjeteknek. Ezt az tette lehetv, hogy a marsall lt a hadszati hrszerzs eszkzvel.
Ltva azonban a szovjet hadsereg gyengit, az els gyzelmek utn tbb helyen ellentmadsba mentek t s sajt meglepetskre egyre tbb gyzelmet arattak, ami tovbb nvelte a csapatok harci kedvt. Az egyes egysgek egymssal versengve semmistettk meg a szovjet hadosztlyokat, zszlaljakat. Moszkvban rjngtek: egyre tbb embert s anyagot mozgstottak (csak a tvol-keleti hadosztlyokat nem) s csak gy sikerlt februr elejn megindult Vorosilov-offenzvval 27 hadosztly, tbb ezer harckocsi s tbb mint tszz repl sszevonsval s egyttes lland tmadsval ttrni februr 17-re az arcvonalat, majd februr 26-n megkezdeni Viipuri ostromt. (Viipuri 10.000 lakost februr 15. utn sikerlt elmenekteni.) - Az orosz dnt tmads vgeredmnyben nem is a Karjalai szoroson, hanem a tenger fell rvnyeslt. 6 specilisan felszerelt hadosztlyt vontak ssze, erre a feladatra gpestett sznokkal, jgharckocsikkal, a mrcius 4-re mr kellen befagyott tengerbl jegn megindultak Viipuri irnyba, s tkarol hadmvelettel Viipuritl nyugatra, a Mannerheim-vonal mgtt hdfllst tudtak ltesteni. A finnek ekkor voltak knytelenek tzsznetet krni. Az utols lvsek a Sallai arcvonalon, mrcius 13-n, 11 rakor hangzottak el. Az akkori finn katonk szavaival: „az sszes csatt megnyertk, de a hbort elvesztettk”.
|