polgrhbor s intervenci Szovjet-Oroszorszgban
1917 novemberben megtartottk az ltalnos vlasztsokat, ahol az eszerek (parasztprtiak) nyertek. A bolsevikok 25%-ot (9 milli szavazatot) szereztek. 1918. janur 5-n sszelt az Alkotmnyoz Nemzetgyls, janur 6-n azonban a vrsgrdistk feloszlattk a gylst, ezzel vge szakadt az oroszorszgi demokratikus ksrletnek.
Ennek kvetkeztben kitrt a polgrhbor. A fehrek (bolsevikellenes, klnbz politikai irnyzat) hadseregei hrom irnybl tmadtak: az Ural fell Kolcsak, a Baltikum fell Jugyenyics, a Fekete-tenger fell Gyenyikin s Vrangel tbornokok vezetsvel. Az antant nem tudott megegyezni a intervenci szksgessgnek krdsben (Churchill s Foch marsall, I. vilghbors francia vezrkari fnk tmogatta azt, Woodrow Wilson, az Egyeslt llamok elnke azonban ellenezte). Az 1919-re kialakult kedveztlen katonai helyzetben Lenin mr fel akarta adni Szentptervrt, hogy a frontvonal kisebb legyen, de Trockij meggyzte, hogy erre nincs szksg. A Vrs Hadsereget a Kerenszkij-offenzva kvetkeztben megsemmislt orosz hadsereg romjaibl tkolta ssze pr hnap alatt Trockij vezrkari fnk, Tuhacsevszkij s Jegorov tbornokok. Oktber 10-n Orjolnl, oktber 22-n Szentptervr eltt meglltottk a fehreket. A szvetsgesek mg ebben az vben visszavontk csapataikat.
1920 elejn a lengyelek Kijevhez vonultak, de a Vrs Hadsereg egy-kt ht alatt visszaszortotta ket; Varsnl azonban Weygand tbornok legyzte a vrsket (visztulai csoda). A veresg fbb okai kz tartoztak a vezrkaron belli ellenttek (Trockij s Sztlin kztt): Trockij mr egy-kt httel a varsi csata eltt jelezte, hogy szerinte a hadsereg kimerlt, de Lenin mindenkit meggyztt a hbor folytatsrl.
1920 novemberben a fehrek a Krmet is feladtk, ezzel vgkpp kiszorultak az orszgbl. Vezrkaruk elhajzott Szevasztopolbl, az antant biztostotta a hajkat.
A fehrek veresgnek okai kztt az ideolgiai ellenttek s a parancsnokok kztti szthzs mellett els helyen szerepelt kedveztlen stratgiai helyzetk: az orszg kzponti, iparosodottabb vidkei (Ptervr s Moszkva tgabb krnyezete) a hbor egsz folyamn a vrsk kezn maradtak.
A Lenin ltal a polgrhbor idejn meghirdetett gazdlkodsi md, a „hadikommunizmus” rvidesen fenntarthatatlannak bizonyult. Gazdasgi vlsg alakult ki, amelynek jelei voltak a ptervri munkssztrjk s a kronstadti matrzfelkels (amelyet Tuhacsevszkij s Trockij vert le). Lenin ezrt a X. prtkongresszuson (1921. oktber) meghirdette a NEP-et (Novaja Ekonomicseszkaja Politika, j Gazdasgpolitika). A NEP rszben visszatrs volt a kapitalizmushoz: engedlyeztk a magnvllalkozsokat s a belkereskedelmet, de a nagyipar llami kzben maradt. Ugyanekkor betiltottk a prton belli frakcikat. Lenin els agyvrzst kveten (1922 elejn) Sztlin prtftitkr, f feladata volt a prt megtiszttsa az elhajlktl. (A korbban nem jelents ftitkri posztot alaktotta de facto vezeti pozciv).
Az v msik jelents esemnye volt az eszer vezetk koncepcis pereinek lefolytatsa, s a Cseka talaktsa GPU-v (llami Politikai Hivatal).
1922 decemberben a X. sszoroszorszgi Szovjetkongresszuson megalakult a Szovjetuni. Tagjai: az Oroszorszgi SZSZK, Ukrajna, Kaukzusontl, Belorusszia. Ksbb lett tag az zbg, a Trkmn (1924) s a Tadzsik SZSZK (1929).
1923-ban ratifikltk a SZU j alkotmnyt, amely meghatrozta az Szovjetuni kzs gyeit (honvdelem, klpolitika, gazdasgi tervezs). A legfelsbb szerv elvileg az alkotmnyt is ratifikl sszszovjet Kongresszus volt, ez vlasztotta a Npbiztosok Tancst (miniszteri kabinet) s a Vgrehajt Bizottsgot.
1924. janur 21-n meghalt Lenin A XXII. prtkongresszus utn nyilvnoss vlt vgrendeletben rta: „Gondolkodjanak el azon, hogy kellene (ti. Sztlint) errl a posztrl thelyezni.” Mivel azonban utdlsra vonatkozan a vgrendelet semmi konkrtumot nem tartalmazott, Sztlin a helyn maradt.
|