az Orosz Birodalom
Orosz Birodalom Oroszorszg hivatalos elnevezse 1721 s 1917 kztt. Fvrosa Szentptervr.
Az Orosz Birodalom elnevezs Nagy Ptertl ered, aki 1721-ben pr hnappal a nystadi bke megktst kveten impertorr (csszrr) nevezte ki magt, s egyidejleg tkeresztelte Oroszorszgot.
A Birodalom terlete a 19. szzad vgn, 21,8 milli km², lakossga 128,2 milli f volt (az 1897-es npszmlls adatai szerint).
Az Orosz Birodalomban tbb mint 100 nemzetisg lt, s a lakossg 43% volt orosz anyanyelv. Az Orosz Birodalom fnykorban kzigazgatsilag 81 kormnyzsgra s 20 nll terletre oszlott. A birodalomban 931 vros volt.
Az Orosz Birodalomhoz tartozott a Baltikum, Ukrajna, Fehroroszorszg, Lengyelorszg nagy rsze (Lengyel kirlysg), Besszarbia, a kaukzusi llamok, Finnorszg, a Kaukzuson tli terletek, Kazahsztn, Kzp-zsia, Szibria, Alaszka.
Az Orosz Birodalom rkletes monarchia volt, ln teljhatalommal rendelkez uralkodval, az imperatorral (Romanovok). Az llamegyhz az orosz ortodox egyhz volt, amelynek ln a szent szindus kzvettsvel szintn az impertor llt.
1825 decemberben, I. Mikls impertorr koronzsakor kitrt dekabrista felkels az nknyuralom elleni elgedetlensg s egyben a birodalom gyenglsnek els jele volt.
1849-ben Ferenc Jzsef osztrk csszr a crtl krt segtsget a magyar forradalmi hader ellen. I. Mikls intervencis csapatai fegyverlettelre knyszertettk a felkel csapatokat, a nyomukban bevonul osztrkok helyrellthattk a Habsburg-hz uralmt.
1853-ban Oroszorszg megprblta megszerezni a Boszporuszt s a Dardanellkat. A trk segtsgre sietett Nagy-Britannia s Franciaorszg. Kitrt a krmi hbor. Az angol s francia flotta a Balti-tengeren is tmadst indtott Oroszorszg ellen, itt sikertelenl. Az osztrk csszr, br le volt ktelezve a crnak, nem nyjtott segtsget. A krmi hbor Oroszorszg veresgvel rt vget. Ez a veresg II. Sndort katonai s politikai reformokra knyszertette. Az uralkod 1861-ben eltrlte a jobbgysg intzmnyt.
Az elodzhatatlan reformok megttele Oroszorszg gyors fejldshez vezetett. Megkezddtt az orszg iparostsa. Azonban az ipari fejlds nagyon egyenetlen volt: mg Moszkva, Szentptervr Vars, Pozna, Riga vagy a Donyecki medence iparosodsa rendkvl gyors volt, addig az orszg ms terletein ntt az elmaradottsg. A hatalmasra duzzadt ipari kzpontokban megjelent a munksosztly, prtok alakultak. Ekzben vidken az elmaradott viszonyok miatt ntt az elgedetlensg.
1904–1905 kztt Oroszorszg sikertelen hbort vvott Japnnal. A katonai veresg, a leromlott gazdasgi helyzet s hnsg nyomn Szentptervrott kitrt az 1905-s orosz forradalom, amelyet csak vres tmegmszrls, majd politikai engedmnyek (Parlament fellltsa) utn sikerlt lecsillaptani.
|