a Kijevi Rusz hanyatlsa s a mongol-tatr hdts
Blcs Jaroszlv lnyegben hrom rszre osztotta orszgt hrom legidsebb fia kztt. Halla utn a legidsebb fia rklte a kzponti terleteket: Kijevet, Novgorodot, Pszkovot, fiatalabb fiai a ksbb szerzett fldek urai lettek. A npes csaldban azonban csakhamar llandsult a viszlykods, a vetlkeds a jobban jvedelmez, tekintlyesebb fejedelemsgek birtoklsrt. Az ldatlan llapotokon vltoztatni akar fejedelmek 1097-ben Ljubecsben gylst tartottak, akol megegyeztek, hogy mindenki megtarthatja apai rksgt. Azonban a szeniortus elve is rvnyben maradt, ami tovbbra is szmos vitra adott okot a fejedelmek kztt. Az egymssal vetlked fejedelmek kzl csupn Vlagyimir Monomah (1113-1125) emelkedett ki. Vlagyimir Monomah tudta biztostani a Kijevtl tvol es terleteken is befolyst, s mozgstani az egsz orszgot a sztyepp fell rkez kun (polovec) tmadsokkal szemben. Legidsebb fia, Msztyiszlv halla utn azonban Kijev vgleg elvesztette kzponti szerept, az a perifrik lassan nllsodtak. A tvolabbi kzpontok fejedelmei kzl sokan nagyfejedelemnek kezdtk magukat cmeztetni, ezzel is jelezve, hogy nincsenek alvetve Kijevnek. Kijev httrbe szorulsa valjban gazdasgi okokkal magyarzhat. A 11. szzadban a kun fenyegets s az llandsul hbork j, biztonsgosabb „vargoktl a grgkig” vezet kereskedelmi utat ignyelt: gy a Dnyeper menti kereskedelem lehanyatlott, s a biztonsgosabb Dnyeszter foly menti t vlt egyre fontosabb. Ez Kijev gazdasgi slynak tovbbi cskkensvel jrt, mivel a kereskedelmi haszonban ms terletek rszesltek. Az szaki rgi kt f kzpontja Novgorod s Vlagyimir-Szuzdal lett.
Szuzdal ura, Jurij Dolgorukij hosszan harcolt a kijevi nagyfejedelmi cmrt, mialatt fia Andrej Bogoljubszkij (1154-1174) j fejedelmi vrost pttetett: Vlagyimirt. Ezt Kijevvel egyenrang kzpontnak lmodta meg, amely egy nll metroplia szkhelye is lett volna. Az utbbi terve azonban nem sikerlt, mivel a konstantinpolyi ptrirka ezt megakadlyozta, de azrt Andrej Boboljubszkij mg megalzta Kijevet 1169-ben, amikor is elfoglalta s lerombolta a vrost. Vszevolod vlagyimiri fejedelem (1176-1212) ksbb mr mint egsz Rusz ura indult hadba a kunok ellen. Halla utn a Vlagyimir-Szuzdali nagyfejedelemsg is aprzdni kezdett utdai kztt.
Novgorod fejldse eltrt az sszes tbbi terlettl. a keleti-nyugati kereskedelem fontos llomsa volt, fejedelmeit a vecse vagyis a szabad lakossg gylse vlasztotta meg, hvta a vrosba s kttt velk megllapodst. A dlebbi rgiban Csernyigov s Szmolenszk vetlkedtek Kijevvel. Fontos kzpont volt mg a Halics-Volhniai Fejedelemsg is. Halicsban (Galcia) a fejedelmek a Novgorodihoz hasonl helyzetben voltak. Itt a bojrok vlasztottak maguknak fejedelmet, k hatroztk meg jogait, st az is elfordult, hogy az alkalmatlan fejedelmet elztk. Halics s Volhnia csak rvid ideig tartozott ssze, ksbb Halics trnjra a magyar s lengyel uralkodhz is ignyt tartott.
Az egymssal hadakoz fejedelmek a tatr veszedelem hrre sem fogtak ssze. Az mongolokkal vvott els csatban (Kalka menti csata) a kunokkal szvetsges fejedelmek megsemmist veresget szenvedtek.
Batu kn 1237 teln kelt t a Volgn s ezzel megkezddtt a Kijevi Rusz mongol-tatr hdoltatsa. A tatrok fegyelmezett serege gyors sikereket rt el. Azokat a vrosokat amelyek nem voltak hajlandak behdolni s adt fizetni, - knyrtelenl felgettk s lakosait lemszroltk. Rjazany, Szuzdal, Vlagyimir, Tver, Jaroszlav vrost elpuszttottk. 1239-ben kerl sor Csernyigovra s Perejaszlavra, 1240-ben pedig leromboljk Kijevet, majd tovbb vonulnak nyugat fel a tatrok.
A 13. szzadi mongol hdtssal a szttagoltsggal kzd Rusz hossz idre elvesztette fggetlensgt.
|