a Kijevi Rusz ltrejtte s a korai idk
A 12. szzadban keletkezett vknyv, az Elmlt idk krnikja (vagy Nesztor-krnika) a kvetkezket rja a a vilg teremtstl szmtott 6370. vrl, vagyis a Kr.u. 862-rl:
„A vargokat elztk a tengeren tlra, nem fizettek nekik adt, hanem a maguk gazdi lettek. De testvrviszly trt ki kzttk. Ezrt gy okoskodtak: »Keressnk magunknak egy igazsgosan uralkod s tlkez fejedelmet.« Elmentek a tengeren tlra a vargokhoz. Ezeket ruszoknak hvtk s gy szltak a ruszokhoz: »Orszgunk hatalmas s gazdag, de nincs benne rend. Gyertek s uralkodjatok kzttnk.« Ki is vlasztottak hrom fivrt, akik a szlvok fldjre telepltek egsz nemzetsgkkel. Rurik Novgorodban telepedett le.”
Rurik volt az els fejedelem (uralkodott kb. 830-879) , utdai, a Rurik-dinasztia tagjai a 16. szzadig uralkodtak a Kijevi Ruszban, majd Oroszorszgban.
A Kijevi Rusz alaptsnak vitatott krdsei kztt van a „rusz” sz etimolgija. A vargoknak az llam ltrejttben jtszott szerepe is kt tborra osztotta a trtnszeket. A normann-teoria hvei a vargok llamalkot szerept hangslyoztk, httrbe szortva szlvokat, az antinormann elmlet pedig a szlvok vezet szerept bizonygatta az orosz llam megteremtsben, esetenknt tagadva, hogy a normannoknak brmi szerepk is lett volna az llamszervezsben. Azonban mra bebizonyosodott, hogy a Kijevi Rusz ltrejttben a vargok rsztvtelt nem lehet tagadni, de maguk a szlvok is tevkenyen rszt vettek az llamalaptsban. A vargok csak meggyorstottk az llam kialakulst s hozzjrultak a keleti szlv trsadalom rtegzdshez. A kutatsok szerint a trsadalom legfelsbb rtegeibe tartoztak, a fejedelmi ksret nagyobb rszt k tettk ki, s az els fejedelmek is mg varg neveket viseltek. Ugyanakkor nagyon gyorsan elszlvosodtak, ami azt jelzi, hogy sokkal kisebb rszt kpeztk a lakossgnak, mint a szlvok. Vgeredmnyben a Kijevi Rusz a keleti szlvok, a vargok s klnbz finn, balti s trk npelemek sszessgbl alakult ki. A hagyomnyok Oleg fejedelemsgtl (879-912) szmtjk a Kijevi Rusz ltrejttt, a modern ruszisztika szerint Vlagyimir uralkodstl (980-1015) a tatrok megjelensig (1237-1240) tart idszakban llt fenn.
Oleg 882-ben elfoglalta Kijevet, s annak uraknt ellenrizni tudta a Baltikumtl a Konstantinpoly fel vezet kereskedelmi tvonalat (varg-t), emellett adt szedett a krnyez trzsektl. Utdai Igor (912-944) s Olga (945-962) is hasonl politikt folytattak: zskmnyszerz hadjratokat vezettek s adztattk a szomszdos trzseket. Igor s Olga fia, Szvjatoszlv (962-972) – aki mr szlv nevet viselt, jelezve a varg elkelsgek elszlvosodst – kalandoz hadjratai sorn mr az Al-Dunig is eljutott. Az idkzben megnvekedett birodalmat egymaga mr nem tudta ellenrizni s engedelmessgre brni a druzsinjval, gy fiait lteti az egymstl tvol es terletek kzpontjaiba. A legidsebb fia, Jaropolk (972-980) kapta a legfontosabb vrost, Kijevet. Jaropolk ccse Vlagyimir (980-1015), aki Novgorodot irnytotta apja hallakor, hosszas hborskodsba kezdett s vgl megszerezte magnak a kijevi nagyfejedelmi szket.
|