az orosz trtnelem kezdetei
A keleti szlv npek kz tartoz oroszok eldei Kr. e. a II. szzadban vltak el az indoeurpai npektl, majd a 6-7. szzadban kezdtk meg bevndorlsukat a mai Oroszoroszg terleteire.Az ltalnosan elfogadott vlemny szerint a szlvok shazjnak az Elba–Dnyeper s Balti-tenger–Krptok kztti terlet tekinthet. Tbb hullmban rkeztek a sztyeppe-vezettl szakra es erds vidkre, ahol a flmvelsre alkalmas terleteken egymssal csak nagyon laza kapcsolatban ll teleplsi csoportokat hoztak ltre, beolvasztva a krnyken l finnugor s balti npcsoportok (merjk, muromk, vtok) egyes elemeit. A 10-15. szzadban egszen a Fehr-tengerig s az Urlig eljutottak.
A Kijevi Rusz trtnett fellel Elmlt idk krnikja tansga szerint a 8-9. szzadban a terleten l szlvoknl mr kialakultak a terleti-politikai kpzdmnyek, 15 nagy trzset (vagy trzsszvetsget) klnbztetnek meg. A krnika a poljanokat, a szeverjanokat, az ulicsokat, a tiverceket, a drevljanokat, a dregovicsokat, a krivicseket, a radimicseket, a szlovneket s a fehr horvtokat emlti, mint szlv trzseket. A szlvok alapveten fldmvel np volt, a trzsek egyms kzt kereskedtek, a folyk mentn kereskedelmi kzpontokknt is mkd vrosokat ptettek. A dli rszeken letelepedett szlvok kapcsolatba kerltek a kazrokkal s a magyarokkal is, akik adztattk a fldmvel szlvokat. A 12. szzadban tallkoztak elszr llamalakulattal a trsgben, a csuvasok Volgai Bulgrijval.
A 9. szzadban megjelentek a trsgben, a nagy folyk mentn a vikingek vagy normannok, akiket errefel vargoknak neveztek. Fegyveres keresked csoportjaik a Dnyeper, illetve a Volga mentn eljutottak a Balti-tengertl a Fekete- s a Kaszpi-tengerig. Megjelensk katalizlta a helyi gazdasgi, trsadalmi, politikai fejldst. A vargokat a Volga-menti ezstkereskeds vonzotta, a krnyez falvakban raboltakat a szlvok kereskedvrosaiban rtkestettk. Ksbb szorosabbra fztk a kapcsolatot a helyi trzsekkel, sarcrt cserbe vdelmet grtek nekik ms viking trzsekkel szemben. 830 krnykn a Volga mentn, nem messze a mai Rjazanytl az immron ruszoknak nevezett szakiak ltrehoztk els kzpontjukat,melynek vezetje a Kazr Birodalom vezetjhez hasonlan kagnnak hvta magt. Ezt a Volga-menti rusz kagantust tekinthetjk a Kijevi Rusz eldjnek.
Az els orosz uralkodhz, a Rurik-dinasztia a vargoktl szrmaztatta magt. Etnikailag azonban a szlv tbbsg krben nhny generci alatt teljesen elszlvosodtak. I. Rurik, a dinasztia alaptja Novgorodban uralkodott, utdjt, Oleget tartjk a Kijevi Rusz alaptjnak.
|