rvid trtnelmi ttekints
Oroszorszg trtnelme a keleti szlvok trtnelmvel kezddik. Az els keleti szlv llam, a Kijevi Rusz 988-ban felvette a biznci keresztnysget, ezzel megkezddtt a biznci s a szlv kultra keveredse, ami meghatroz lett az oroszok trtmelme sorn. Az 1230-as vekben az llamot bekebelezte a mongol invzi.
A 13. szzadot kveten Moszkva vlt a dominns kulturlis kzpontt, s a Moszkvai Nagyfejedelemsg Orosz Birodalomm fejldtt, mely Lengyelorszgtl a Csendes-cenig terjeszkedett. A nyugati terjeszkeds rvilgtott a birodalom elzrtsgra s fejletlensgre, s a 19. szzad folyamn reformok bevezetst hozta magval. 1861-ben eltrltk a jobbgysgot, de a felszabadts felttelei kedveztlenek voltak a parasztokra nzve, ezzel lzongsokat sztva a birodalom terletn. 1861 s 1914 kztt szmos politikai s gazdasgi reformot hajtottak vgre, a crok azonban nem voltak hajlandak lemondani az arisztokrcia uralmrl vagy megosztani a hatalmat.
Az 1917-es oroszorszgi forradalmat a gazdasgi vlsg, a hborkba val belefsultsg, a kormny arisztokratikus uralmval szembeni elgedetlensg egyttesen vltotta ki. A hatalmat vgl a bolsevikok szereztk meg s a Szovjetuni Kommunista Prtja 1922 s 1991 kztt irnytotta az immron Szovjetuniba tmrl llamokat. Az 1980-as vekre az llamszocializmus gyengesgei nyilvnvalv vltak, s a kommunista vezetk knytelenek voltak reformokhoz folyamodni, melyek vgl a Szovjetuni teljes sszeomlshoz vezettek.
A mai Oroszorszg trtnete 1991-ben, a Szovjetuni sszeomlsval kezddik. Oroszorszg egyben a Szovjetuni jogutdja a nemzetkzi jogban.
|