Nyugat-Kaukzus
A Nyugat-Kaukzus ltalban nem az egsz Kaukzus, hanem csak az n. Nagy-Kaukzus hegylncainak az Elbrusztl nyugatra es rszt jelenti. Ennek a tbb szz km hosszan hzd hegysgrendszernek egy oroszorszgi szakaszt rintetlen trsgei, klnleges termszeti rtkei miatt – szintn Nyugat-Kaukzus nven – 1999-ben felvettk az UNESCO Vilgrksg listjra.
A Nyugat-Kaukzus Vilgrksgknt nyilvntartott s vdett helyszne Szocsi vrostl kb. 50 km-re szakeletre kezddik, a Belaja- s a Malaja Laba-folyk fels folysnak vidkn fekszik. Kzigazgatsilag Adigefldhz (annak dli jrsaihoz), a szomszdos Krasznodari hatrterlethez s kisebb rszben Karacsj-Cserkeszfldhz tartozik.
A Komifld serdi vilgrksgi helysznn kvl ez Eurpa egyetlen nagy kiterjeds, jelentsebb emberi beavatkozstl rintetlen hegyvidke. Egyedlllak magashegysgi rtjei, az alacsonyabb trsznektl a szubalpin vezetig felksz, sszefgg erdsgei. A vdett terlet klnsen sok veszlyeztetett, ritka, reliktum vagy endemikus nvny- s llatfajnak nyjt menedket. Az lvilg vltozatossga, fajsszettelnek gazdagsga Oroszorszgban csak a tvol-keleti Usszuri vidkhez hasonlthat.
Nyugat-Kaukzus a mrskelt s a szubtrpusi ghajlati v hatrn fekszik, jellemzje a sok csapadk, a meleg nyr s az enyhe tl. A hegylnc f vonulatai megakadlyozzk az szaki hideg leveg tramlst, gy a tenger fell (az n. kolhidai kapun t) rkez meleg, csapadkot hoz lgtmegek uraljk a trsg ghajlatt.
A dli oldalakon, a Fekete-tengerhez kzelebb fekv alacsonyabb trszneken meleg, nedves, szubtrpusihoz kzeli ghajlat uralkodik 4,2 C januri, 20-21 C jlius-augusztusi kzphmrsklettel. Az szaki oldalon tlen 0 C alatti tlaghmrsklet a jellemz, jniusban 20 C. A hegyekben a leveg hmrsklete a magassggal 100 m-enknt tlag 0,5 C-kal cskken, az abszolt minimum –22 C-ig eshet.
Az vi kzepes csapadkmennyisg 1000 mm krl van, de rtke a magassggal nvekszik. A Lagonaki-fennsk, az Acsisho- s a Fist-hegy 3000 mm csapadkot kap vente. A hegyek kevsb meredek rszeit 2–4 m vastag htakar bortja, de a vlgyekben s hegyszorosokban a szl akr 10–15 m-es htorlaszokat is emelhet.
A hbortatlan, erds hegyvidk 81 fle emlsllat termszetes lhelye. Gyakran elfordul ragadozk az aranysakl, a farkas, a rka, a kaukzusi hiz, a kaukzusi vadmacska; a kisebbek kzl a menyt, a kaukzusi borz, a kaukzusi hermelin. A kaukzusi barna medvk a magas hegyvidket kedvelik, csak tlire hzdnak az alacsonyabban fekv erdkbe. A patsok kzl gyakori a zerge, az eurpai z, a gmszarvas, kevesebb a kaukzusi tur (Capra caucasica) s az itt mr vadon l eurpai blny.
A 384 fle gerinces kztt sok az endemikus- s a ritka vagy veszlyeztetett faj, ezek 10%-a nemzetkzi vdettsg alatt ll, pldul a kaukzusi iszaptrbka, a nyugat-kaukzusi gyk, a kaukzusi vipera.
A kaukzusi vagy hegyi blny az eurpai blny egyik alfaja volt, az 1920-as vekben utols pldnyai is kihaltak. A helyettk beteleptett eurpai blnyek pldnyai 50 v alatt jl alkalmazkodtak a helyi viszonyokhoz, s jelenleg hegyi blnyek a vilgon csak itt tallhatk. 2002-ben kb. 250 pldnyt szmoltak ssze, kevesebbet, mint 15-20 vvel korbban.
A kb. 250 madrfaj kztt sok a ritka ragadozmadr: fehrfark rtisas, szirti- s halszsas, fak-, szakllas- s bartkesely, kgyszlyv.
A Nyugat-Kaukzus helyi jellegzetessgeket mutat madrfajai tbbek kztt a kaukzusi nyrfajd, a kaukzusi kirlyfogoly, a havasi cska, a hajnalmadr vagy a kaukzusi pirk. Az erdk lakja tbbek kztt a srgarig, a klnsen ritka trk csuszka, a rvidkarm fakusz s a tzesfej kirlyka. Az alacsonyan fekv vlgyekben nhny fszkel fekete glyaprt figyeltek meg, a legmagasabb rgikban haris, vrsbegy, erdei szrkebegy fszkel az alacsony nyresekben.
|