Ferapontov-kolostor
A Ferapontov-kolostor Oroszorszg eurpai rszn, a Vologdai terleten, Vologdtl 120 km-re szaknyugatra, az azonos nev falu mellett tallhat. Kerek 400 ven t frfi kolostorknt mkdtt. Szerny mretei ellenre fontos egyhzi kzpont volt, falai kztt crok fordultak meg. Nevt mgis elssorban eredeti llapotukban fennmaradt freski tettk hress. Az pletegyttest 2000-ben felvettk az UNESCO Vilgrksg listjra.
A kolostort Ferapont szerzetes alaptotta 1398-ban, akkor mg nptelen helyen, alig 20 km-re a szerzetestrsa ltal alaptott Kirillo-Belozerszkij kolostortl. A kulturlis felemelkeds a 15. szzad msodik felben, Martinian apt (korbban 8 vig a hres Troice-Szergijev-kolostor aptja) idejben kezddtt. Tantvnya, a ksbbi rosztovi pspk 1490-ben pttette fel az els ktemplomot, az Istenanya Szletse-szkesegyhzat.
A kolostor a 16. szzadban rte el virgkort, ekkor jabb templomot is emeltek. III. Vaszilij s fia, IV. Ivn orosz cr is felkereste, ilyenkor bkezen adakoztak, fldbirtokokat s kivltsgot adomnyoztak. A 17. szzad elejn a kolostor 60 faluval s 300 jobbggyal rendelkezett. Az n. zavaros idszakban, az 1610-es vekben lengyel-litvn csapatok feldltk, ksbb tzvsz is puszttotta. A kolostornak ekkor mg sikerlt talpra llnia, st j pletekkel is bvtettk. Jelentsge azonban fokozatosan cskkent, egyhzi elkelsgek, kztk Nyikon, az egyhzi reformokat elindt ptrirka szmzetsnek helyszne lett (1666-1676).
Miutn a cri kormnyzat az egyhzat fldbirtokaitl megfosztotta (1764), a kolostor romlsnak indult, 1798-ban meg is szntettk. 1904-ben ni kolostorknt jra megnyitottk, az egsz pletegyttest restaurltk, az pletek alapozst kicserltk. 20 vvel ksbb azonban a kolostort a szovjet kormnyzat megszntette. Ksbb a vidk helytrtneti mzeumnak rsze, majd 1974-ben Gyionyiszij (Dionisius) freskinak mzeuma lett. 1989-ben az egyik templomban feljtottk az istentiszteleteket.
A kolostor kzponti plete a Rozsgyesztvo Bogorogyici-szkesegyhz (Istenanya Szletse), rosztovi ptmesterek munkja. Eredetileg kis haranglb is tartozott hozz, ezt beptettk a ksbb keletkezett fedett torncba. A bels falakat kb. 600 m²-en vgig freskk bortjk: Gyionyiszij (Dionisius) s fiainak 1500-1502 (vagy 1503) kztt kszlt alkotsai, a rgi orosz monumentlis falfestszet legszebb, teljes egszben s szinte srtetlenl fennmaradt pldi. Gyionyiszij, a szzadfordul legnagyobb orosz ikonfestje ksztette az ikonosztz ikonjait is, melyek ma a legismertebb oroszorszgi mzeumokban lthatk.
A Blagovescsenyije (Angyali dvzlet)-templom s a refektrium (tterem) III. Vaszilij cr adomnyaibl plt 1530-31-ben. A templomban kln szintet alaktottak ki a harangoknak, ksbb ezek helyre kerlt a knyvtr. Ekkor kszlt a kincstr plete is, benne knyvri mhely mkdtt, als szintjn pedig szrt.
Az pletegyttes a 17. szzad kzepn nyerte el vgleges formjt. A Martinian-templomban (1640-41) helyeztk el a nhai apt sremlkt, s a kolostorkapu fl is templomot emeltek (1650), ksbb ez lett a szmztt Nikon ptrirka hzi temploma. Ekkor kszlt a templomot a szkesegyhzzal sszekt fedett tjr is, kzepn a hromszintes harangtoronnyal. Magastott, nyitott stortetje alatt tallhat Oroszorszg valsznleg legrgebbi, 1635-ben kszlt raszerkezete.
|