a hattyk tava
A hattyk tava Pjotr Iljics Csajkovszkij els balettja, a balett irodalom egyik legtbbet jtszott darabja. A mvet 1874-1876 kztt rta. A szvegknyvet Vladimir Begicsev s Vaszilij Gelcer a Thophile Gautier-fle romantikus balettszvegek mintjra dolgozta ki, egy rgi orosz npmese alapjn. A bemutat koreogrfijt Julius Reisinger lltotta ssze. A mvet elszr 1877. februr 27-n mutattk be a moszkvai Nagysznhzban. Napjainkban a leggyakrabban a Marius Petipa ltal 1895-ben kidolgozott koreogrfival adjk el. Az els magyarorszgi bemutat - 1951-ben - Aszaf Messzerer nevhez fzdik, aki a moszkvai Nagysznhz kivl klasszikus tncosa, majd koreogrfusa volt.
Csajkovszkij els balettjt, A hattyk tavt - a 19. szzadi klasszikus orosz balettek legkivlbb alkotsaknt tartjk szmon. A hattyk tava szvegknyvt a moszkvai Nagysznhz egykori msorfelgyelje, ksbbi igazgatja, Vladimir Begicsev s egyik fiatal tncosa, Vaszilij Gelcer a Thophile Gautier-fle romantikus balettszvegek mintjra dolgozta ki, egy rgi orosz npmese alapjn. A zeneszerz mindhrom balettjhez (A hattyk tava, Csipkerzsika s A ditr) mesetmt vlasztott, mert gy vlte, hogy a mese valsgos rzelmek s szenvedlyek zenei kifejezsre val alkalom. A rgi orosz npmese keretben megszlaltathatta az emberi tisztasgba, jakaratba s btorsgba vetett hitt, s a bagoly-szrny szrnyeteg rabsgban vergd hattylenyok sorsban kornak - II. Sndor cr nyomaszt uralmnak - nagyon is relis alaphangulatt, a mlabt fejezhette ki. Csajkovszkij zenje azonban nemcsak hangulatkelt, hanem fontos drmai alakt tnyez, mr A hattyk tavban is. Ebben jelentkezik re-formjnak (a korabeli balettsablonoktl eltr) lnyege.
A m moszkvai bemutatja nem nyerte el a kznsg tetszst, maga a zeneszerz is elgedetlen volt Reisinger koreogrfijval. Tizenhat vvel ksbb Marius Petipa s Lev Ivanov dolgozott ki j koreogrfit, de a zeneszerz mg a bemutat eltt meghalt. 1894. februr 17-n, a gysznneplyen eladtk a flkszen koreograflt mvet. A teljes eladsra 1895. janur 27-n kerlt sor a szentptervri Mariinszkij sznhzban. A hattyk tavt a vilg minden jelents sznpadn j koreogrfikkal is eladtk azta, de ezt az eredeti Petipa-Lev Ivanov-fle koreogrfit mindentt tiszteletben tartjk.
Az els magyarorszgi bemutat - 1951-ben - Aszaf Messzerer nevhez fzdik, aki a moszkvai Nagysznhz klasszikus tncosa, majd koreogrfusa volt. A kvetkez bemutatt 1977-ben tartottk a budapesti Operahzban. Ezt a feljtst Naima Baltacsejeva s Abdurahman Kumisznyikov ksztette el, akik rszben visszalltottk az eredeti Ivanov-fle koreogrfit. A mai operahzi vltozat ifj. Harangoz Gyula s Pongor Ildik kzs munkja. k szintn a Petipa- s Ivanov-fle eredeti verzihoz nyltak vissza, meghagyva a legszebb, legrtkesebb tncokat, s csak annyit vltoztattak, amennyit a mai kor a tnctechnikban - pl. a Varzsl szerepe a korbbi pantomim-szer mozgs helyett most komoly tncosi teljestmny - s a ltvnyban (dszlet, jelmez) megkvetel.
rdekessge
A m rdekessge s nehzsge is abban rejlik, hogy minden elads sorn ugyanaz a balerina jtssza Odettet, s Odilit. Szakmai szempontbl mindenkpp a Fekete Hatty tnca a msodik felvonsban, azon bell is a 32 fouett en tournant forgsa az egyik legnagyobb kihvs. A fouett en tournant egy lbon vgzett, egy lbra rkez forgst jelent, amely sorn a szabad lb a levegben krket rva le idzi el a fordulatot. A 32 fordulat roppant sok, s megterhel, Csajkovszkij balettjnek bemutatsa idejn pedig klnsen megdbbent volt ez a szm. Ezt elszr Lev Ivanov alkalmazta Hamupipke cm balettjnek Grand Pas d'action rszben.
Hangszerels
Vons hangszerek: I. heged, II. heged, brcsa, csell, nagybg
Fafvs hangszerek: piccolo, 2 fuvola, 2 oboa, 2 klarint, 2 fagott
Tlcsres fvkj hangszerek: 4 krt, 2 trombita, 3 harsona, tuba
ts hangszerek: timpani. cimbalom, dob, pergdob, triangulum, tamburin, kasztanyetta, tam-tam, harangjtk
Egyn: hrfa
|