ghajlat
Az Oroszorszgi Fderci ghajlatnak kialakulsra nhny meghatroz tnyez volt hatssal. A hatalmas mretek, sok terletnek a tengertl val jelents tvolsga miatt a kontinentlis ghajlat az uralkod. szakon szubarktikus ghajlat a jellemz. Az orszg dli rsznek hegysgei megakadlyozzk a meleg lgtmegek beramlst az Indiai-cen fell, a nyugat s szak fel nyitott sksgok kiteszik az orszgot az arktikus (sarkvidki) s az ceni befolysoknak. Emiatt az orszg nagy rszn csak kt vszak klnl el vilgosan: a tl s a nyr; a tavasz s az sz rvid ideig tart. A leghidegebb hnap a janur (a tengerparton a februr), a legmelegebb ltalban a jlius.
Oroszorszg ngy ghajlati vezetben fekszik: arktikus, szubarktikus, mrskelt s szubtropikus; a legkiterjedtebb a mrskelt vezet. Szubtropikus ghajlata egy kis terletnek van a Fekete-tenger partjn, Szocsi krnykn.
Tlen a hideg szrazfldi lgtmegek miatt magas lgnyoms terletek alakulnak ki az orszg bels terletein; a janur kzepi lgnyoms Szibria dli rszn 1040 millibar; ettl a terlettl nyugatra terjed Oroszorszg hatrai mentn Kazahsztntl Ukrajnig. A magas lgnyoms terleteken Oroszorszg eurpai rszn a dlnyugati szelek dominlnak, Szibria nagy rszn a dli szelek, a Tvol-Keleten az szaknyugati szelek uralkodnak. Nyron fordtott a helyzet; a szrazfld belsejben a lgtmegek felmelegszenek, s az orszg zsiai rszn alacsony lgnyoms terletek alakulnak ki, ezrt a nyri szlirny a tli ellentte; Oroszorszg eurpai rszn nyron ltalban szaknyugati szelek fjnak, Szibriban szaki, a Tvol-Keleten dlkeleti az uralkod szlirny.
|